06.02.2009

Basilicata czy Lucania?

Basilicata (której stolicą jest Potenza, a drugim najważniejszym miastem Matera) to jedyny włoski region o podwójnej nazwie - oficjalnej i dawnej, która przetrwała w tradycji.
Lucania to historyczna kraina z czasów antycznych, ziemia zamieszkiwana od ok. połowy V wieku p.n.e. przez Lukanów - Lucani, a w późniejszym okresie częściowo skolonizowana przez Greków. Razem z Bruttium, Kalabrią i Apulią wchodziła w skład antycznej Wielkiej Grecji. Dzisiejsza, oficjalna nazwa regionu to Basilicata. Mieszkańcy jednak nadal nazywani są, zgodnie z antyczną tradycją, Lukanami.

Pochodzenie nazwy pozostaje niepewne. Teorii jest wiele - Lucania miałaby oznaczać „krainę wilków”, ze względu na stada wilków zamieszkujące dawniej te tereny (łacińskie lupus, greckie lykos - wilk), lub „krainę lasów”, z uwagi na gęste lasy porastające Lucanię (łacińskie lucus - las), czy krainę podbitą przez wojowniczy ród, który podążał za słońcem, (indoeuropejskie luc - światło, słońce). I... wiele innych! :)

Po raz pierwszy nazwę Basilicata zapisano dopiero w dokumencie z XII wieku - choć była używana wcześniej, już w X wieku. Najprawdopodobniej pochodzi ona od imienia bizantyjskiego imperatora, Basilia II, lub, jak sądzą niektórzy, od greckiego wyrazu basileus/bazyleus, co oznaczało króla, władcę.

Obecne tereny Bazylikaty nie pokrywają się w 100% z ziemiami historycznej krainy Lucania, która obejmowała też między innymi część obecnej Kampanii. Dzisiejszą Bazylikatę oblewają z dwóch stron morza - Jońskie na południowym wschodzie i Tyrreńskie na południowym zachodzie. Centralną część regionu stanowią góry Apeniny Południowe (ze szczytami o wysokości powyżej 2000 m n.p.m., np. Serra Dolcedorme, 2267 m n.p.m. i z największym parkiem narodowym we Włoszech - Parco nazionale del Pollino). Wschodnie tereny zajmują wzgórza i pagórki, natomiast na południowym wschodzie znajdziemy rzadko spotykane w tej części kraju tereny równinne. Basilicata to również naturalne i sztuczne jeziora (np. San Giuliano, di Monte Cotugno, del Pertusillo), a także rzeki (np. Bradano, Basento, Agri, Sinni). Ta niespotykana różnorodność krajobrazu i ukształtowania terenu oferuje turystom prawie nieskończone możliwości odkrywania uroków Lukanii.
Bazylikata to również wymarzone miejsce dla osób zainteresowanych archeologią - jej dzieje sięgają czasów prehistorycznych! Najstarsze odnalezione ślady pochodzą z okresu paleolitu (szczątki zwierząt w miasteczku Venosa, czy przedmioty użytkowe z tego okresu odnalezione w grotach miasteczka Matera, a także wiele innych, o których opowiemy w przyszłości)!

Mimo to region wciąż nie jest popularnym celem podróży dla turystów. Postaramy się jednak pokazać Wam, że przyjazd do Basilicaty ma smak przygody, że będąc tu poczujecie się jak odkrywcy antycznej spuścizny przodków, a oszałamiająca różnorodność krajobrazu pozwoli Wam być nad morzem, w górach i nad jeziorem prawie jednocześnie! :)

5 komentarzy:

 1. Polecam również ten region Włoch.Mieszkałam miesiąc w Potenzy, w okolicy urokliwe miasteczka tj.Venosa, Tito.
  Nad morzem warte zobaczenia miasteczko Maratea.Niezapomniany pobyt:)

  ~malena, 2009-02-12 14:14
  (komentarz przeniesiony z basilicata.blog.onet.pl)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy i zapraszamy do odwiedzania bloga - będziemy pisać również o tych miejscach :)

   m&l 2009-02-14 02:20
   (komentarz przeniesiony z basilicata.blog.onet.pl)

   Usuń
 2. Za kilka dni jadę do Florencji, śni mi się Neapol i Palermo, ale Basilicata na pewno wskakuje na listę miejsc do odwiedzenia. Fajnie, że z Warszawy otworzyli połączenie lotnicze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, to fantastyczna wiadomość :)Teraz weekend w Bazylikacie lub Apulii będzie czymś niemal na wyciągnięcie ręki :)

   Bardzo się cieszę, że zainteresowała Cię także Basilicata! W razie potrzeby chętnie podpowiem co warto zobaczyć, no i oczywiście polecam lekturę naszego bloga :)

   Ale najpierw przed Tobą wspaniała Florencja, życzę więc niezapomnianych wrażeń!! :)

   Pozdrawiam
   Marta

   Usuń
 3. Za kilka dni jadę do Florencji, śni mi się Neapol i Palermo, ale Basilicata na pewno wskakuje na listę miejsc do odwiedzenia. Fajnie, że z Warszawy otworzyli połączenie lotnicze. :)

  OdpowiedzUsuń