14.02.2009

Matera i Sassi - unikatowe skalne domostwa

Dziś zapraszamy Was w pierwszą wirtualną wycieczkę do Matery - jednej z pereł Bazylikaty. Naszą opowieść o tym wyjątkowym mieście podzielimy na "odcinki", bo wydaje się nam, że spacerując powoli poznajemy nowe miejsca dokładniej :) Proponujemy też czytać dzisiejszy post zerkając na zdjęcia z naszej wycieczki fotograficznej do Matery.
Obszar, który zajmuje dziś Matera, jest zamieszkiwany nieprzerwanie od epoki paleolitu. Uważa się, że to jeden z najstarszych przykładów osadnictwa w regionie śródziemnomorskim. Miasto zostało założone najprawdopodobniej przez Rzymian w III wieku p.n.e. i początkowo nazwano je Mateola, od imienia konsula Metellusa.

Matera słynie na świecie ze swojej historycznej części, Sassi, co oznacza po prostu kamienie. Są to dwie dzielnice wykute w wapiennych skałach: starszy Sasso Caveoso (domostwa w tej części to groty, caverne, prawie całkowicie wydrążone w skale) i nowszy Sasso Barisano (został zbudowany w kierunku prowadzącym do miasta Bari i stąd jego nazwa). Mówi się, że Sassi to przykład negatywnej architektury, tzn.takiej, w której by coś skonstruować zabieramy materiał, zamiast go dodawać :) Pomiędzy dzielnicami widać jednak ewolucję w sposobie budowania - nowszy Sasso Barisano to już domy tylko częściowo wykute w skale, z licznymi elementami dobudowanymi metodą tradycyjną.

Spacerując w niektórych częściach Sassi stąpamy po dachach domów, które znajdują się o poziom niżej. Dlaczego? Ponieważ dzielnica powstała w ścianie głębokiego wąwozu, wyżłobionego przez rzekę Gravinę, a skalne domy były wykuwane poziomami - jeden na drugim.

Po drugiej stronie wąwozu również znajdują się groty, kiedyś zamieszkiwane przez ludzi. Jednak pozostawały one zwykle w cieniu, co bardzo utrudniało życie - bez słońca, w wilgotnych jaskiniach, zwłaszcza zimą. Dlatego stopniowo mieszkańcy przenosili się na drugą, nasłonecznioną stronę - do dzisiejszych Sassi.

A jak wyglądało życie w Sassi? O tym opowiemy następnym razem :)

4 komentarze:

 1. po polsku mowi sie UNIKALNE

  ~miksa 2009-02-14 05:55
  (komentarz przeniesiony z basilicata.blog.onet.pl)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, nie masz racji, odsyłam do słownika...
   http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2579173

   Pozdrawiam :)

   m&l, 2009-02-14 11:39
   (komentarz przeniesiony z basilicata.blog.onet.pl)

   Usuń
 2. mam nadzieje, ze to nie koniec opowiesc o Sassi, bo jest jeszcze bardzooo duzo do napisania:) Chcialam jeszcze wtracic 3 slowka...Bardziej prawdopodobne, ze Matera byla pierwotnie osada Grekow, a nie Rzymian...nazywa antyczna to Mataia ole pochodzaca od nazwy mataio olos tzn. wielka proznia, od Graviny otoczonej dwoma rzekami/splywami, oczywiscie nie jest bledem to co napisalas bo hipotezy sa rozne...jednakze byl to teren Magna Grecia a konsul rzymski Metello przybyl tam pozniej:)

  ~principessina, 2009-02-18 20:06
  (komentarz przeniesiony z basilicata.blog.onet.pl)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za cenny komentarz!!! Oczywiście, hipotez jest wiele i, niestety, żadna z nich nie może być potwierdzona w 100%. Ale mówimy o mieście z tak odległymi początkami, że wydaje się to zrozumiałe :) Oprócz teorii, którą przytoczyłaś, istnieje też np. hipoteza pochodzenia nazwy Matera od początkowych liter nazw miast METaponto + HERAclea. Wszystkie są prawdopodobne - my przytoczyliśmy tę, która była najczęstsza w konsultowanych przez nas źródłach, tzn. założenie miasta przez Rzymian, pomimo wcześniejszej obecności greckiej :) Pozdrawiamy, dziękujemy i zapraszamy na kolejne "odcinki" naszej opowieści!

   m&l, 2009-02-18 21:45
   (komentarz przeniesiony z basilicata.blog.onet.pl)

   Usuń