02.07.2009

Festa della Bruna - Matera

Co roku od 620 lat 2 lipca jest szczególnym dniem dla mieszkańców Matery. Festa della Madonna della Bruna to uroczystości poświęcone patronce miasta, Madonnie della Bruna.
Przydomek della Bruna może odnosić się do średniowiecznego terminu bruna, który oznaczał zbroję rycerską, ochronę. Jest to jedna z kilku hipotez, mniej popularna głosi, że bruna oznacza kolor twarzy Madonny.

Obchody święta przetrwały do dziś w niezmienionej formie. Przez wiele dni trwają procesje, a miasto jest przystrojone świetlnymi dekoracjami. Najważniejsze są uroczystości 2 lipca, gdy obywa się triumfalny pochód Matki Boskiej na carro, specjalnie przygotowywanym przez cały rok przez artystę z Matery rydwanie. Jest on wykonany z papier-mâché, ozdobiony postaciami świętych, aniołami i dekoracjami różnego typu. Kulminacyjny moment to spektakularne zniszczenie rydwanu przez mieszkańców (każdy chce zachować na szczęście oderwany przez siebie element rydwanu), a później, około północy, trwający ponad 30 minut pokaz sztucznych ogni.

Jutro pokażemy Wam zdjęcia z tegorocznej edycji Festa della Bruna, a dziś zachęcamy do odwiedzenia strony z kamerą internetową, gdzie wieczorem możecie zobaczyć pięknie oświetlony plac Vittorio Veneto.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza