02.08.2010

La crapiata - tradycyjne zakończenie żniw

Pierwszy dzień sierpnia to w Materze tradycyjne zakończenie okresu żniw, które mieszkańcy świętują od lat w ten sam sposób - przygotowując zupę la crapiata.
Pochodzenie nazwy nie jest do końca jasne. Zwykle podawane są cztery teorie etymologiczne:
- od crapula (picie i jedzenie w nadmiarze/pijaństwo) - podczas obchodów, oprócz tradycyjnej zupy, popularnością cieszył się też alkohol (w dużych ilościach),
- od crapa, capra (koza) - w niedzielę następującą po 1.08, tradycyjnie spożywano kozie mięso,
- od cràpia, terminu z dialektu kalabryjskiego, oznaczającego trójnogą podstawkę, na której umieszczano garnek, w którym przygotowywano zupę,
- od crampa lub cramba, z greckiego krambe, oznaczającego roślinę ciecierzycy, bobu lub grochu.

Crapiata jest przygotowywana z różnego rodzaju zbóż, ziemniaków, grochu, fasoli, bobu i ciecierzycy - tradycyjnie gotowały ją razem kobiety z jednego vicinato (podwórka wspólnego dla kilku domostw, które opisywał post poświęcony życiu w Sassi), a później wspólnie z całymi rodzinami jedzono crapiatę i świętowano obfitość żniw.

Dzisiejsze obchody nabrały charakteru ulicznego jarmarku, na którym można kupić porcję słynnej zupy (kolejki są ogromne!!) lub inne lokalne produkty i posłuchać koncertu miejscowych zespołów (wczoraj np. byli to U'Uagnin Assnziel, w języku włoskim I ragazzi assennati, czyli Roztropni/Mądrzy chłopcy - grupa już nieco starszych chłopców, śpiewających w dialekcie Matery - bardzo polecamy!).

A jak wyglądała tegoroczna crapiata, możecie zobaczyć na zdjęciu:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza