22.12.2010

Świąteczny przysmak - pettole

Już od pierwszych dni grudnia przedświąteczną atmosferę podgrzewają pyszne, gorące pettole - tradycyjny bożonarodzeniowy przysmak.
Przygotowywane z mąki, drożdży, wody, soli i oliwy pettole są następnie smażone na głębokim oleju. Istnieją wersje słodkie, z cukrem, miodem lub nadziewane figami, wersje słone nadziewane rybą, a nawet wersje wytrawne, przygotowywane z dodatkiem wina. Natomiast wariant tradycyjny, podstawowy, przygotowany jest bez żadnych dodatków.
W okresie przedświątecznym bardzo popularne są tzw. pettolate - uliczne festyny, podczas których smaży się pettole, pije wino i słucha miejscowych zespołów.

Podobno pierwsze pettole powstały zupełnie przez przypadek - pewna Włoszka, po wyrobieniu ciasta na chleb, wyszła poplotkować trochę z koleżanką. Spotkanie się przedłużyło, a po powrocie kobieta zauważyła, że ciasto wyrosło za bardzo. By go nie zmarnować, pomysłowa Włoszka postanowiła wykorzystać je inaczej. Wrzucając kawałki ciasta na głęboki olej, usmażyła pierwsze pettole - nazwane tak od słowa pettegolezze, oznaczającego plotki :)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza