27.02.2011

MUV - podróż w czasie do dawnej Matery...

Dziś chcielibyśmy polecić Wam wyjątkową stronę internetową - Museo virtuale della Memoria collettiva di Matera, w skrócie MUV, czyli Wirtualne Muzeum Zbiorowej Pamięci Matery.
Ta wspaniała inicjatywa pozwala wszystkim poznać Materę taką, jaka była kiedyś - poprzez dawne fotografie, filmy czy nagrania audio. Stronę współtworzą mieszkańcy i miłośnicy miasta - zdjęcia pochodzą właśnie z ich prywatnych zbiorów. Każdy, kto chciały wnieść swój wkład w rozwój MUV, może zalogować się na stronie i dodać archiwalne fotografie, nagrania audio i video. Nazwisko właściciela jest zawsze podawane w opisie zdjęcia, więc pomagający zachować pamięć o historii Matery zostają w ten sposób docenieni i upamiętnieni.
Pomysłodawcy stale rozwijają swój projekt - w planach mają wywiady ze starszymi materanami, którzy mogliby przekazać swoje wspomnienia młodszym, organizację wystaw fotograficznych, a w przyszłości także ufundowanie tradycyjnego muzeum, gdzie planowana jest stała ekspozycja wszystkich zdjęć i przedmiotów, które dają świadectwo minionych czasów.

Jeśli chcielibyście zobaczyć, jak żyli mieszkańcy Matery i okolic, jak obchodzili ważne święta, jak wyglądały kiedyś słynne Sassi i jak zmieniło się miasto, to bardzo polecamy Wam odwiedzenie strony MUV i odbycie podróży w czasie do dawnej Matery :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza