21.03.2011

Falò di San Giuseppe - przywitanie wiosny w Basilicacie

Za nami pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Pewnie pamiętacie z dzieciństwa topienie Marzanny, które miało na dobre pożegnać zimę i przypieczętować nadejście nowej pory roku. We Włoszech przejście z inverno (zimy) do primavera (wiosny) wiąże się z obchodami dnia św. Józefa (19.03),
o którym wspominaliśmy Wam już rok temu, pisząc o włoskim Dniu Ojca i tradycji pysznych zeppole di San Giuseppe.
Jest to także symboliczna data wyznaczająca koniec zimy i początek wiosny. Zgodnie z tradycją, w tym dniu zbiera się ogromną ilość drewna, by wieczorem móc rozpalić wielkie ognisko (falò) oświetlające noc świętego Józefa i będące symbolem odejścia zimowych mrozów i powitania wiosny. Dawniej przygotowywanie drewna na ognisko i rozpalanie go miało również charakter rytuału zapewniającego urodzaj i dostatek.

W wielu miastach i miasteczkach swoje falò ma każda dzielnica i świętowanie staje się też okazją do rywalizacji między nimi o największe i najbardziej spektakularne ognisko.

Obchody różnią się nieco w zależności do regionu, a towarzyszą im zwykle uliczne festyny, koncerty pod gołym niebem, pokazy fajerwerków i oczywiście degustacje lokalnych przysmaków – głównie są to wspomniane już zeppole.
Jak wyglądało tegoroczne falò w Materze, możecie zobaczyć tutaj :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza