26.04.2011

Chlebowa Mona Lisa, czyli wielkanocna Matera w obiektywach japońskich kamer

Wielkanoc (Pasqua), a zwłaszcza Poniedziałek Wielkanocny (Pasquetta), to we Włoszech okazja do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i korzystania z wiosennej aury.
Wycieczki, pikniki, grillowanie z rodziną i znajomymi albo zwiedzanie miast i miasteczek - tym właśnie zajmują się Włosi, gdy my kultywujemy naszą dyngusową tradycję :)

W Materze Pasquetta otwiera sezon turystyczny - również w tym roku w Poniedziałek Wielkanocny można było zobaczyć rzesze zwiedzających miasto.

W centrum, na znanym Wam już Piazza Vittorio Veneto, czekała jednak na turystów spora niespodzianka - chlebowa mozaika przedstawiająca... Giocondę Leonarda da Vinci! Skąd taki oryginalny pomysł? Matera została wybrana przez japońską telewizję Nippon Television na miejsce próby ustanowienia rekordu - ułożenia największej mozaiki z chleba. Chleb z Matery jest słynny na całym świecie (o czym szerzej napiszemy Wam już wkrótce), więc wybór miasta nie był przypadkowy. W realizacji pomysłu pomogło konsorcjum zajmujące się ochroną i popularyzowaniem chleba z Matery. Mozaikę wykonało aktorskie trio Kurosama Kazuko, Murakami Tomoko i Oshima Misuki, we współpracy z angielską artystką tworzącą mozaiki, Laurą Hadland, która opracowała mozaikowy plan oryginalnego dzieła na komputerze, a następnie przeniosła projekt na papier.

Wykorzystano 10.080 kromek chleba z Matery, opieczonych na cztery różne sposoby i posmarowanych mleczną czekoladą i gorzkim, ciemnym kakao. Efekt możecie podziwiać na zdjęciach, a japońscy widzowie zobaczą odcinek programu "Wyzwania z całego świata" z Basilicaty już na początku maja :)


Widok z kamery internetowej - Piazza Vittorio Veneto (źródło: Sassiland)


Ujęcie z bliska (źródło: BasilicataTour)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza