20.10.2011

Na planie filmowym w Materze - "Pasja" Mela Gibsona

Już wspominaliśmy Wam, że magiczna atmosfera Matery i jej Sassi przyciągnęła wielu twórców ze świata filmu - reżyserów, producentów i aktorów.
Niepowtarzalna architektura i krajobraz tak bardzo ich urzekły, że postanowili wykorzystać możliwości, jakie dają dzielnice kamiennych domostw i uczynili je częścią scenerii tworzonych przez nich filmów. Lista dzieł włoskiej i światowej kinematografii kręconych w Sassi jest bardzo długa - możemy wspomnieć choćby Ewangelię według świętego Mateusza Pasoliniego, Króla Dawida z Richardem Gere czy Sprzedawcę marzeń Giuseppe Tornatore. Jednak możemy zaryzykować stwierdzenie, że to słynna i kontrowersyjna Pasja Mela Gibsona przyniosła Materze najwięcej rozgłosu i przyczyniła się do zwiększenia zainteresowania turystów tym pięknym miastem.

Mel Gibson w jednym z wywiadów powiedział o Materze:

“[...] gdy zobaczyłem ją pierwszy raz, straciłem głowę, bo była po prostu idealna.”
(Mel Gibson, New York Daily News)

I faktycznie, Gibson musiał stracić dla miasta głowę, bo podobno decyzję o kręceniu Pasji w Materze podjął niemal natychmiast po zobaczeniu dzielnic Sassi. Warto też wspomnieć, że wiele scen powstało w słynnym Cinecittà w Rzymie, jednak, z oczywistych względów, do scen ukrzyżowania i drogi krzyżowej potrzebna była odpowiednia lokalizacja. W Rzymie Gibsonowi zasugerowano Materę - miejsce przypominające Jerozolimę i Golgotę, w którym kręcono już filmy o podobnej tematyce. Jak się później okazało, wybór był idealny.

Ekipa Mela Gibsona spędziła w Materze kilka miesięcy. Oczywiście władze Matery i jej mieszkańcy starali się jak najbardziej ułatwić prace nad filmem. Podobno hotelarze zaproponowali specjalne, niższe ceny, ze względu na ograniczony budżet filmu. Gibson dostał także zezwolenie na wprowadzenie pewnych zmian w Sassi, dzięki którym miały one jeszcze bardziej upodobnić się do Jerozolimy - i tak np. w okolicy Piazza di Porta Pistola dobudowano tymczasową bramę wjazdową, będącą w filmie Bramą Jerozolimską. Musicie jednak wiedzieć, że w Sassi, zabytku UNESCO, nie wolno wprowadzać żadnych trwałych zmian, a wszelkie prace restauracyjne muszą być wykonywane z zachowaniem oryginalnego koloru kamienia, kształtu i charakteru domostw - istnieją bardzo rygorystyczne wytyczne, do których muszą stosować się wszyscy. Nawet Mel Gibson... Do dziś można zobaczyć fragment muru, który podobno wydawał się filmowcom zbyt jasny i który przyciemnili, bez odpowiedniego pozwolenia. Ponoć Gibson musiał zapłacić bardzo słoną karę za to niezastosowanie się do przepisów.
Oprócz wspomnianego, przyciemnionego muru, turyści mogą na własne oczy zobaczyć miejsca, w których filmowano poszczególne sceny, np. Drogę Krzyżową (via Muro), Ostatnią Wieczerzę (kościół skalny Madonna delle Virtù) czy ukrzyżowanie Chrystusa (Belvedere di Murgia Timone, o którym już Wam wspominaliśmy). Przewodnicy i biura podróży przygotowują specjalne trasy zwiedzania "śladami Pasji" - cieszą się one sporym zainteresowaniem turystów z całego świata.
Jeśli chcielibyście odnaleźć miejsca realizacji poszczególnych scen z filmu, udajcie się także do Craco, o którym pisaliśmy już Wam w przeszłości i w którym filmowano powieszenie się Judasza.

Portale filmowe (np. imdb.com i inne) podają, że podczas zdjęć miało miejsce wiele niecodziennych zdarzeń, w których dopatrywano się znaków świadczących o niesamowitej, trudnej do wyjaśnienia atmosferze wokół filmu, już w czasie jego tworzenia. Grający Chrystusa Jim Caviezel i asystent reżysera Jan Michelini doświadczyli porażenia piorunem. Poza tym, ukrzyżowanie było filmowane w bardzo niesprzyjających temperaturach i Caviezel przypłacił hipotermią i zapaleniem płuc wiele godzin na wietrze i zimnie, bez odpowiedniego ubrania. Do jednej z wielu anegdot dotyczących kręcenia filmu należy też niespodziewane załamanie pogody podczas scen ukrzyżowania - nagle zerwał się bardzo silny wiatr, a na niebie pojawiły się ciemne chmury. Natura zdawała się wspierać filmowców, dodając w ten sposób dramatyzmu kręconym scenom.
Do ciekawostek, które podawane są jako potwierdzenie niesamowitej i przepełnionej cudami atmosfery wokół filmu, zaliczane są także ciąże dwóch aktorek - Monica Bellucci i Maia Morgenstern właśnie na planie Pasji odkryły, że spodziewają się dziecka. Podobno doświadczenia związane z kręceniem filmu spowodowały nawrócenie u wielu członków ekipy - jednym z nich był aktor Luca Lionello, ateista grający Judasza. Czy sprawiła to także magia Matery, w której ekipa rzeczywiście mogła poczuć się jak w Jerozolimie? Tego nie wiemy, ale na pewno warto zwiedzić Sassi, które tak bardzo zachwyciły Mela Gibsona. Zwłaszcza, że zbliża się okres, w którym można zobaczyć Materę taką, jaką widział reżyser - prace nad Pasją rozpoczęły się bowiem w listopadzie. Podobno wybrano właśnie ten miesiąc ze względu na wyjątkowe, jesienne światło, które jeszcze lepiej wydobywa piękno miasta i jego pradawnych, kamiennych grot i skalnych domów. Może zatem to dobry moment na wycieczkę do Matery? :)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza