06.01.2012

I cucibocca i Befana na zakończenie Świąt

Dzień Objawienia Pańskiego, czyli Epifania lub Trzech Króli, to we Włoszech data kończąca okres bożonarodzeniowy i tradycyjnie wyczekiwana przez dzieci wizyta Befany – czarownicy, która niczym żeńska wersja Mikołaja, roznosi najmłodszym słodkie podarunki. Sanie i renifery zamieniła na miotłę, a niegrzecznym, zamiast rózgi, zostawia słodki, cukrowy węgiel.


Południe Włoch może też pochwalić się jeszcze jedną ciekawą tradycją, związaną z wigilią Objawienia Pańskiego – jednym z miasteczek, w których pozostaje ona nadal wyjątkowo silna, jest Montescaglioso, niedaleko Matery. W nocy z 5 na 6 stycznia miasteczko opanowują cucibocca. Kim są te wywołujące strach u dzieci postacie z długą brodą, w konopnych kapeluszach, ciemnych pelerynach i z łańcuchami u stóp? Ich pochodzenie nie jest jasne – jedna z teorii głosi, że to duchy zmarłych wychodzące z Czyśćca, oświetlające sobie drogę małymi latarenkami i oczekujące od żyjących smakołyków. Mówi się też, że mogą one uosabiać zwierzęta, które w wigilię święta Trzech Króli przemawiają ludzkim głosem i zrywają się z łańcuchów, by wyrazić swoje niezadowolenie z niewłaściwego traktowania czy nawet rzucić klątwę na złego właściciela. Ich zadaniem jest także przekonanie dzieci do bycia grzecznymi przez cały nowy rok, a przede wszystkim do szybkiego pójścia spać w tę wyjątkową noc – by Befana mogła pozostawić w skarpetach swoje podarki niezauważona przez nikogo. Jak cucibocca przekonują do tego najmłodszych? Przechadzają się po ulicach miasteczka i przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów straszą zaciekawione dzieci... igłą i zaszyciem buzi! Nazwa i cucibocca pochodzi bowiem od cucire – szyć i bocca – usta. Jeśli zatem dzieci chcą dostać wyczekiwane słodkości i prezenty, muszą bez marudzenia iść spać – i tego właśnie pilnują nieco straszący swoim wyglądem cucibocca :)
Postać pojawia się także w karnawałowych pochodach i symbolizuje zakończenie bożonarodzeniowego i karnawałowego objadania się przysmakami i rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu. Mówi się też, że w noc Objawienia Pańskiego zwierzęta przemówią tylko wtedy, gdy zamilkną ludzie – być może stąd zatem zwyczaj "zaszywania" ust.

Więcej zdjęć i film z pochodu cucibocca w Montescaglioso znajdziecie na stronie www.montescaglioso.net, a dodatkowo, na zakończenie okresu Bożego Narodzenia, proponujemy zdjęcia z tegorocznej edycji żywej szopki pod gołym niebem w Materze (galeria u dołu strony).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza