30.01.2012

Okolice Bazylikaty - Altamura (Puglia) i dolina dinozaurów

Dziś wracamy do cyklu "Okolice Bazylikaty" i zapraszamy Was do wyjątkowego miejsca niedaleko miasta Altamura (około 20 km od Matery), w pobliskiej Apulii.
W 1999 roku, w dawnej kopalni odkrywkowej znaleziono tam ślady dinozaurów pochodzące z późnego okresu kredy, czyli sprzed 99.6 – 65.5 milionów lat! Na powierzchni 12000 metrów kwadratowych naukowcy odnaleźli 4000 śladów należących do przynajmniej 200 gatunków dinozaurów (takich jak Ceratopsy, Zauropody, Iguanodony, Teropody i Achelozaury) i mierzących od 5 aż do 45 centymetrów. Przed tym wyjątkowym odkryciem uważano, że rejon do czasu wyginięcia dinozaurów w całości pokrywało morze – co, jak okazało się dzięki odnalezieniu śladów, nie może być prawdą.
W 2006 roku tzw. dolina dinozaurów została wpisana na listę informacyjną UNESCO (zawierającą kandydatury miejsc do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ), razem z jaskinią Lamalunga i odnalezionym w niej szkieletem prehistorycznego człowieka oraz tzw. Pulo di Altamura, lejem krasowym przypominającym formą krater. O nich i o samym mieście Altamura opowiemy Wam w przyszłości, a dziś zapraszamy do obejrzenia zdjęć z doliny dinozaurów na naszym zaprzyjaźnionym fotoblogu :)

--> więcej zdjęć: Foto Italia

 

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza