04.07.2012

Bazylikata - ostatnie wydarzenia i aktualności

Koniec czerwca i początek lipca był w Bazylikacie bardzo emocjonującym okresem - zaczynając od wizyty Dalajlamy, o której już Wam wspominaliśmy, poprzez kibicowanie włoskiej drużynie na Euro 2012, radość wygranej i gorycz porażki, a kończąc na ukochanym przez mieszkańców Matery święcie Festa della Bruna.
Te wszystkie emocje i niezapomniane chwile chyba najlepiej oddadzą zdjęcia i krótki filmik - zapraszamy więc do oglądania :)


źródło: sassiland.it

Na zdjęciu Dalajlama z burmistrzem Matery: jako pamiątkę z Matery otrzymał cucù - tradycyjny gwizdek ręcznie robiony przez miejscowych rzemieślników. Spotkanie można zaliczyć do bardzo udanych, zgodnie z zapowiedziami przyznano Dalajlamie honorowe obywatelstwo miasta. Laureat pokojowej nagrody Nobla żartobliwie zapytał, z czym się to wiąże - burmistrz Matery odpowiedział w tym samym tonie, że nie trzeba płacić podatków :) Jeśli chodzi o kontrowersyjną decyzję Mediolanu i nieprzyznanie Dalajlamie honorowego obywatelstwa, sam zainteresowany odparł skromnie, że nie chce sprawiać żadnych kłopotów i cała sytuacja nie jest dla niego problemem. Istotne są spotkania z ludźmi, wspomaganie dialogu między religiami i szerzenie dobra.
Oprócz żartów i tematu honorowego obywatelstwa, duchowy przywódca Tybetu poruszył też wiele innych kwestii. Zauważył, że często jest traktowany jak ktoś wyjątkowy, a tymczasem wszyscy jesteśmy równi i mamy ten sam potencjał, by okazywać innym serce i działać w imię miłości bliźniego. Wiele zależy od okoliczności, dlatego tak ważne jest, by stwarzać okoliczności i warunki sprzyjające rozwojowi naszego "serca dla bliźniego", tak jak zrobiła to Betty Williams w Basilicacie (na zdjęciu poniżej razem z Dalajlamą).źródło: ilmetapontino.it

Właśnie w Scanzano Jonico, gdzie działa Williams, odbyło się otwarte dla publiczności wystąpienie duchownego. Działaczka i, tak jak gość Basilicaty, laureatka pokojowej Nagrody Nobla, zaprosiła Dalajlamę, by mógł na własne oczy zobaczyć projekt, któremu oddała serce - Miasto Pokoju dla Dzieci, czyli schronienie dla dzieci i rodzin uchodźców.


A tak materanie świętowali zwycięstwo w meczu z Niemcami :) Niestety finałowy mecz z Hiszpanią okazał się porażką, ale te wcześniejsze chwile i tak pozostaną wszystkim w pamięci :)
A tu już dzień, na który mieszkańcy Matery czekają cały rok - 2 lipca i Festa della Bruna 2012:
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza