29.10.2012

"Jak biblijna Jerozolima" - Piotr Kraśko opowiada o Materze

Jak już kilka razy wspominaliśmy i jak na pewno sami zauważyliście, informacji o Bazylikacie w języku polskim jest naprawdę niewiele - właśnie dlatego zaczęliśmy prowadzić nasz blog.
Nieco lepiej jest z Apulią, ale nadal nie ma porównania do najpopularniejszych regionów Włoch.

Żeby nieco pomóc wszystkim, którzy planują zwiedzić te strony, chcielibyśmy stworzyć na naszym blogu zbiór linków, informacji i artykułów dotyczących Bazylikaty, Apulii i okolic - napisanych przez turystów, dziennikarzy i każdego, kto odwiedził Bazylikatę i ma na jej temat coś ciekawego do powiedzenia :)

Jeśli więc byliście w Bazylikacie i macie ochotę podzielić się z nami i innymi czytelnikami Waszymi wspomnieniami, spostrzeżeniami czy zdjęciami, a także jeśli udało się Wam znaleźć ciekawą publikację (online lub tradycyjną), która mogłaby dopełnić nasz zbiór informacji - czekamy na maile! :)

A dziś pierwszy polecany przez nas tekst - Matera widziana oczami Piotra Kraśki, w artykule dla portalu Voyage.pl.
Możemy tylko dodać od siebie, że 155 komnat i świątyń, o których mowa w artykule, odnosi się do liczby kościołów skalnych w Sassi i w położonym po przeciwległej stronie kanionu Parku Kościołów Skalnych. Oczywiście poza nimi w Sassi jest jeszcze mnóstwo innych skalnych domostw, które współtworzą wspomniany w artykule labirynt.
Warto też dopowiedzieć, że w Krypcie Grzechu Pierworodnego, o której Piotr Kraśko również wspomina w artykule i której będzie poświęcony jeden z naszych najbliższych postów, niektóre freski sięgają nawet pierwszej połowy IX wieku!

--> Jak biblijna Jerozolima - Piotr Kraśko

Miłej lektury! :)Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza