20.11.2012

Przygotowania do Bożego Narodzenia - szopka w skalnych dzielnicach Sassi


Choć do Bożego Narodzenia został jeszcze ponad miesiąc, w Materze przygotowania ruszyły już pełną parą! W tym roku po raz trzeci okres świąteczny uświetni żywa szopka w skalnych dzielnicach Sassi - w 2010 roku wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako największa na świecie żywa szopka pod gołym niebem.
(źródło: unpliproloco.it)

Szopka w Sassi  i morze zwiedzających w 2010 roku (źródło: trmtv.it)

Ze względu na wielkie zainteresowanie podczas pierwszej edycji (wtedy tłumy chętnych do zobaczenia szopki były naprawdę ogromne, a całość trwała tylko dwa dni, co bardzo utrudniło sprawne zwiedzanie), od zeszłego roku organizacja przedsięwzięcia wygląda zupełnie inaczej. Bilety trzeba zarezerwować wcześniej przez internet, a wejścia odbywają się mniejszymi grupami - dzięki temu można spokojnie podziwiać świat odtworzony z dbałością o najmniejszy detal.
A jak wyglądał ten świat podczas ostatnich dwóch edycji? Statyści przebrani byli w stroje z epoki, w których naprawdę wyglądali jak postaci z filmu o narodzinach Jezusa. Przenieśliśmy się w czasie i dawne życie toczyło się na naszych oczach - widzieliśmy przedstawicieli dawnych zawodów, kupców, ludzi siedzących przy ognisku, kobiety z dziećmi, szyjące czy gotujące dawne potrawy. Były też zwierzęta - prawdziwą furorę zrobiła mała owieczka noszona przez troskliwego opiekuna na ramieniu. Niektórzy obserwowali taniec brzucha w wykonaniu tancerek, które podziwialiśmy nie tylko za talent taneczny, ale też za poświęcenie - w zeszłym roku było naprawdę chłodno i kropił deszcz, a strój do tańca brzucha do ciepłych nie należy!
Ogromne wrażenie robiła też grota z Marią, Józefem i Dzieciątkiem, które smacznie spało, w otoczeniu tłumu zwiedzających, zupełnie nieświadome całego zamieszania wokół :)

Jeśli planujecie pobyt we Włoszech w okresie świąteczno-noworocznym, to bardzo polecamy Wam odwiedzenie Matery - miasto samo w sobie wygląda jak prawdziwa szopka bożonarodzeniowa pod gołym niebem, a statyści i cała sceneria sprawiają, że naprawdę mamy wrażenie podróżowania w czasie.
Tegoroczną szopkę będzie można zobaczyć w dniach 27-30.12. Zwiedzanie zaplanowane jest od godziny 16, ale pamiętajcie, że wejścia indywidualnych zwiedzających przewidziane są w godzinach 18.30-21.15 (pierwszeństwo mają niepełnosprawni i zorganizowane grupy turystów). Koszt biletu to 3 euro, wstęp jest bezpłatny dla dzieci do lat 10, a 5% wpływu z biletów będzie przeznaczone na cele charytatywne. Polecamy Wam stronę przedsięwzięcia, więcej informacji udzielą też przewodnicy z Matery.

Boże Narodzenie 2011 - szopka w Sassi

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza