29.12.2012

Święta, święta i... szopki :)

Święta, święta i... nie, nie dokończymy zdania tak, jak można byłoby się spodziewać! We Włoszech święta trwają bowiem w najlepsze! To "gorący okres" dla miłośników szopek bożonarodzeniowych - właściwie w każdym kościele można zobaczyć małe lub większe dzieła sztuki. Organizowane są też żywe szopki pod gołym niebem - od czwartku do niedzieli trwa ta największa, w Materze.
Nam udało się zobaczyć ją wczoraj, podczas jedynego dnia, gdy statystami były głównie dzieci. Przez cztery dni statystów ma być łącznie 1000, a cała trasa szopki to aż 1,8 km. Wrażenia są naprawdę niezapomniane, zwłaszcza dla osób zwiedzających po zapadnięciu zmroku, gdy oświetlenie, dekoracje i sam urok Sassi sprawiają, że ten krótki spacer staje się prawdziwą podróżą do przeszłości. Oto kilka zdjęć, które zrobiliśmy wspólnie z zaprzyjaźnionymi przewodnikami z guidematera.com :)

Żywa szopka w Sassi 2012 - tłumy zwiedzających
Mały statysta przy pracy :)
Nasze ulubione zdjęcie - profesjonaliści w każdym calu! :)
Grota Narodzenia Jezusa

Jarmark lokalnego rękodzieła kończący trasę szopki


Od 24.12 do 02.02 możecie też podziwiać Materę i Sassi w... Watykanie! Jak już Wam wspominaliśmy, Basilicata podarowała Ojcu Świętemu szopkę (presepe), która już w kilka chwil po uroczystej inauguracji była określana przez dziennikarzy wszystkich serwisów informacyjnych we Włoszech jako jedna z najbardziej sugestywnych od lat. Autor szopki, mistrz Francesco Artese, presepista (szopkarz) pochodzący z Grassano w prowincji Matera, oddaje się swojej pasji od lat. Jego prace można podziwiać na całym świecie - wspominał w wywiadzie nawet o szopce zrealizowanej w Lublinie!
Tegoroczną szopką chciał oddać hołd takim wartościom jak prostota i skromność, nierozerwalnie związane ze skalnymi dzielnicami Sassi i kulturą Bazylikaty, które stały się inspiracją dla dzieła. Natomiast konstrukcja, w której osadzona jest szopka, nawiązuje do fresków wspominanej już przez nas Krypty Grzechu Pierworodnego. Inspirację kościołami skalnymi widać też zresztą w samej szopce (na zdjęciu poniżej). Dzieło mistrza Artese jest naprawdę imponujące, również jeśli chodzi o wymiary - to aż 150 m2 i około 100 figurek. Szopka prezentuje się wspaniale i w dzień, i w nocy, dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia, wykorzystywanego w kinematografii. Co ważne, szopka z Bazylikaty jest też dużym odciążeniem dla budżetu Watykanu - zazwyczaj na ten cel przeznaczano 180 000 euro, a w tym roku suma całościowa to 112 000, z czego 90 000 to wkład prywatnych przedsiębiorców z regionu Basilicata (dane ze strony www.romacapitalenews.com)


Szopka w Watykanie 2012 - dar regionu Bazylikata (źródło: sassilive.it)
Plac świętego Piotra i szopka mistrza Artese (źródło: Rainews)


Szopka z Bazylikaty w Watykanie - włoskie media:
Już wkrótce kolejne zdjęcia i wieści z nadal świątecznej Bazylikaty - zapraszamy! :)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza