28.01.2013

Kościoły skalne - Krypta Grzechu Pierworodnego

Jak już kilka razy wspominaliśmy na naszym blogu, w Materze i okolicach rozwinął się wyjątkowy typ architektury sakralnej. Mowa oczywiście o kościołach skalnych - ozdobionych freskami grotach, których w samej Materze i pobliskim Parku Kościołów Skalnych jest ponad 150! Co wpłynęło na tak wielką liczbę tych niezwykłych miejsc kultu?

Po pierwsze, rozwijające się na tym rozległym terytorium wspólnoty pastersko-rolnicze, bardzo liczne i znacznie od siebie oddalone - każda z nich potrzebowała "własnego" kościoła, stanowiącego swoisty punkt odniesienia w życiu wspólnoty.

Drugim czynnikiem są migracje mnichów - na terytorium Matery przybywali zarówno bazylianie, mnisi bizantyjscy, jak i benedyktyni. Wielu z nich szukało schronienia przed prześladowaniami czy odległego miejsca, by móc poświęcić się modlitwie. Groty Matery świetnie spełniały oba te zadania.
Warto też dodać, że tak wielkie zróżnicowanie grup mniszych przyniosło Materze ogromne bogactwo kulturowe i dzięki niemu w kościołach skalnych można podziwiać dziś tak różnorodne freski.

Długo zastanawialiśmy się, który z kościołów przedstawić Wam jako pierwszy i chyba nasz wybór jest właściwy - zaczynamy od "Kaplicy Sykstyńskiej kościołów skalnych", jak nazywają ją eksperci, wyjątkowej i wspominanej już wielokrotnie Krypty Grzechu Pierworodnego. Znajduje się ona w naturalnej jaskini umiejscowionej w ścianie wąwozu wyżłobionego przez rzekę Gravina di Picciano, w miejscowości Pietrapenta (niedaleko Matery). Jaskinia była miejscem kultu dla wczesnośredniowiecznej wspólnoty mnichów, która zamieszkiwała groty znajdujące się po drugiej stronie wąwozu. Została uświetniona tak wieloma malowidłami ściennymi, że nazywano ją też "Grotą Stu Świętych".

Wizyta w Krypcie jest naprawdę niesamowitym przeżyciem - nie tylko ze względu na wspaniałe, pochodzące z pierwszej połowy IX wieku freski, ale też dzięki całej oprawie. Do Krypty zwiedzający wprowadzani są przy zgaszonych światłach, by nie zepsuć niespodzianki, jaką są freski i wnętrze tego wyjątkowego miejsca. Po chwili słychać już podkład muzyczny (śpiewy gregoriańskie) i zapalają się pierwsze światła. Stopniowo oświetlane są kolejne freski i elementy Krypty, zgodnie z rytmem opowieści płynącej jednocześnie z głośników. Niestety język polski nie jest jeszcze dostępny, ale obsługa jest bardzo elastyczna i pomocna - już zdarzyło się nam towarzyszyć polskim turystom potrzebującym tłumaczenia w czasie wizyty.

By nie uszkodzić cennych fresków, całkowicie zabroniono robienia zdjęć, prezentujemy Wam więc jedynie kilka fotografii i krótki filmik z oficjalnej strony Krypty:

Wejście do Krytpy (www.criptadelpeccatooriginale.it)
Madonna z Dzieciątkiem - zwróćcie uwagę na koronę i bogactwo szat (www.criptadelpeccatooriginale.it)
(www.criptadelpeccatooriginale.it)


To tylko zapowiedź tego, co można zobaczyć na miejscu - nie będziemy zdradzać wszystkich sekretów Krypty :) Oprócz Madonny z Dzieciątkiem można w niej podziwiać freski przedstawiające archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, trzech apostołów (Piotra, Andrzeja i Jana) i sceny ze Starego Testamentu.

Eksperci oceniają, że cykl malarski, który można podziwiać w Krypcie jest najstarszym cyklem fresków w Bazylikacie i jednym z najważniejszych reprezentujących Południe Włoch.

Bardzo polecamy Wam wizytę w tym wyjątkowym kościele skalnym. Jej koszt nie jest niski (bilet wstępu to 8 euro), ale naprawdę warto. Pamiętajcie, że konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (mailowa lub telefoniczna) - wszystkie szczegóły, dane kontaktowe i godziny wizyt znajdziecie na oficjalnej stronie Krytpy Grzechu Pierworodnego.
W razie pytań my również chętnie Wam pomożemy :)Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza