03.01.2013

Jeszcze kilka dni...

Zostało nam jeszcze kilka dni świątecznej atmosfery - w niedzielę Befana przyniesie nam (mamy nadzieję ;) ) skarpety pełne słodkości i zakończy okres bożonarodzeniowy. Dlatego wykorzystajmy te ostatnie świąteczne chwile i zobaczmy kilka zdjęć szopek, które w Materze można znaleźć nie tylko w kościele, ale też w najmniej oczekiwanych miejscach :)


Piękna szopka na tarasie naszej ulubionej kawiarni w Materze - Terrazza dell'Annunziata
Pełnowymiarowa szopka w dziale ozdób świątecznych w supermarkecie

Ponownie supermarket i dział bożonarodzeniowych ozdób - miniatura inspirowana skalnymi dzielnicami Matery (przedstawia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, a autorem jest Emilio Lattarulo)
Szopka w... basenie - autorzy to artysta Franco Di Pede i studio Progetto Arte di Matera. Dzieło nazwane "Krople nadziei" już kandyduje do Księgi Rekordów Guinnessa - rzeźby umieszczono na głębokości 10 m, większe mierzą ok. 190 cm (źródło: sassilive.it)
Szopka w podziemiach Matery, obok wejścia do ogromnej, podziemnej cysterny

Na zakończenie tradycyjna szopka w kościele Santa Lucia...
... i przed kościołem San Rocco

Szopkowym pasjonatom chcielibyśmy polecić jeszcze dwa linki:

1) Piękne zdjęcia z żywej szopki w Sassi (nasze zrobiliśmy w godzinach wieczornych i podczas szopki dzieci, tu możecie zobaczyć przedsięwzięcie w świetle dziennym i z udziałem dorosłych statystów) na blogu ArtTrav:
--> Matera’s Presepe Vivente - ArtTrav

2) Zdjęcia, filmik i bardzo ciekawą relację z Watykanu, gdzie CatAndTheCity podziwiała szopkę inspirowaną Sassi:
--> Szopka Betlejemska na Placu św. Piotra - CatAndTheCity
Tegoroczne dzieło mistrza Artese zobaczyło już wielu Polaków, także tych przebywających w Polsce - lokalna telewizja TRM podała, że modlitwę Ojca Świętego przy szopce (transmitowaną na żywo na stronie trmtv.it, o czym informowaliśmy Was na naszym profilu Facebook) śledziło prawie 1000 osób z naszego kraju! Kto wie, może ktoś z oglądających odwiedzi w Nowym Roku Materę? :)
Wszystkim naszym czytelnikom składamy noworoczne życzenia samych szczęśliwych chwil i podróży w niezapomniane miejsca! :)

Buon Anno - od nas i od przewodników z GuideMatera.com :)2 komentarze:

 1. Pięknie i jeszcze Świątecznie. Szopki to magia, nastrój jaki zapamiętałam z dzieciństwa.
  W tym roku przeziębienie uziemiło mnie w Święta, tak, że zobaczyłam za mało szopek. Twoje zdjęcia są jak prezent. Dziękuję :) !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mażena, bardzo dziękuję za miłe słowa!!! Cieszę się, że zdjęcia Ci się spodobały i choć częściowo mogły zastąpić oglądanie szopek "na żywo" :)

  Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i pozdrawiam :)
  Marta

  OdpowiedzUsuń