16.02.2013

Bazylikata w San Remo :)

Dziś wieczór finałowy słynnego włoskiego festiwalu piosenki w San Remo. Wczoraj konkurs młodych talentów wygrał Antonio Maggio, dziś o palmę pierwszeństwa będą rywalizować piosenkarze z dorobkiem artystycznym. To już 63 edycja festiwalu, który przez lata trwania był miejscem debiutu wielu znanych artystów. Wśród nich jest Arisa (czyli Rosalba Pippa), która wygrała w kategorii młodych wykonawców w 2009 roku dzięki piosence Sincerità. Dlaczego spośród wielu gwiazd festiwalu, także bardziej znanych, piszemy właśnie o niej? Bo pochodzi z regionu Basilicata! :)


Arisa to pseudonim artystyczny utworzony od pierwszych liter imion najbliższej rodziny piosenkarki: A to tata Antonio, R - Rosalba (sama artystka), I i S to siostry Isabella i Sabrina, końcowe A - mama Assunta. Arisa urodziła się w Genui, ale we wczesnym dzieciństwie wraz z całą rodziną powróciła w miejsce pochodzenia rodziców - do miasteczka Pignola niedaleko stolicy Bazylikaty, Potenzy.

Po wygranej w festiwalu w 2009 roku brała w nim udział jeszcze dwa razy - w 2010 (9 miejsce z piosenką Malamorenò) i 2012 (2 miejsce dzięki utworowi La notte). Została też jurorką we włoskiej edycji programu X Factor i zagrała w kilku filmach - ostatnio w Colpi di fulmine (Miłości od pierwszego wejrzenia), produkcji z gatunku cinepanettone (termin oznacza lekki film wchodzący do kin w okresie bożonarodzeniowym, stąd w nazwie "panettone", słynny włoski przysmak świąteczny).

Pozostając zatem w festiwalowej atmosferze, proponujemy Wam trzy piosenki z repertuaru Arisy - Sincerità (San Remo 2009), Malamorenò (San Remo 2010) i La notte (San Remo 2012).
Miłego wieczoru! :)


2 komentarze:

  1. bardzo to ciekawe! zazdroszczę, że mieszkasz we Włoszech! :) też zamierzam się tam kiedyś przeprowadzić, ale najpierw muszę wrócić z Dubaju ;) pozdrawiam, Asia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Asiu, Dubaj też jest do pozazdroszczenia! :) Trzymam kciuki za realizację wszystkich planów wyjazdowych i dziękuję za wizytę! Kto wie, może kiedyś spotkamy się w Bazylikacie :) Pozdrawiam! Marta

      Usuń