12.02.2013

Ostatki w Bazylikacie i Apulii

Dziś w Polsce świętujemy Ostatki, a we Włoszech, jak już wspominaliśmy na naszej stronie na facebooku, Tłusty Wtorek :) Jeszcze tylko dziś można bezkarnie wcinać bomboloni/krapfen (pączki), chiacchiere (faworki) i inne smakołyki. W karnawałowe wieczory na ulicach widać dzieci w przebraniach wystających spod grubych, zimowych kurtek - i to nie tylko na sam koniec obchodów, ale właściwie przez cały czas trwania carnevale. Jednak najważniejsze są barwne pochody, wozy alegoryczne i maski, które królują w całych Włoszech.

Opisaliśmy już na naszym blogu niektóre z najważniejszych karnawałów w Bazylikacie (Tricarico, Satriano, Cirigliano, Aliano czy San Mauro Forte - jeśli nie czytaliście, zapraszamy do lektury --> Maski i procesje, czyli karnawał w Bazylikacie). Dziś chcielibyśmy zaprezentować Wam trochę dodatkowych informacji także z sąsiadującej z Bazylikatą Apulii. Właśnie tam, w Putignano, odbywa się jeden z najstarszych (w tym roku to już 619 edycja!) i najdłużej trwających (od 26.12 do ostatkowego wtorku) karnawałów we Włoszech. Co ciekawe, w 2006 roku wprowadzono także wakacyjną wersję obchodów :)
 
Wakacyjna wersja karnawału w Putignano - plakat z 2007 roku (źródło - www.leggievai.it)

Najważniejszą postacią karnawału jest Farinella - uosabiająca rozjemcę pozostających w konflikcie psów i kotów maska, która zawdzięcza imię pochodzącemu z Putignano specjałowi o tej samej nazwie (przygotowywanemu z ciecierzycy, jęczmienia i mąki).

Farinella (źródło - http://www.garamond.it)


Oczywiście, tak jak w całych Włoszech, ogromne znaczenie mają wozy alegoryczne i umieszczone na nich kolorowe postaci. Często nawiązują one do wydarzeń bieżących czy sytuacji politycznej - zdarza się, że w sposób dość dosadny:
(źródło - http://wanderingitaly.com)
Jednak w tym roku w Putignano nie ma odwołań do kryzysu czy świata polityki - bohaterem tegorocznego karnawału jest Federico Fellini i jego filmy, ze względu na przypadającą na ten rok dwudziestą rocznicę śmierci wielkiego reżysera.
Anita Ekberg, znana z jednej z najsłynniejszych scen w historii kina, pamiętnej kąpieli w fontannie di Trevi w filmie "La Dolce Vita" (źródło - www.putignanonelmondo.it)

Karnawałowe szaleństwa w Putignano kończą się tradycyjnie w ostatkowy wieczór, kiedy po barwnym pochodzie następuje pogrzeb Karnawału (symbolizowanego przez postać świni). Jednak w tym roku pogoda spłatała organizatorom i uczestnikom psikusa i zamknięcie karnawału zostało przeniesione na najbliższą niedzielę - to zresztą dość częste zjawisko, bo luty zazwyczaj przynosi zimno, deszcz i śnieg, które utrudniają obchody.

Carnevale rinviato, carnevale fortunato - organizatorzy przekonują, że obchody przełożone na inny dzień przyniosą szczęście :)   (źródło - http://www.carnevalediputignano.it/)Na zakończenie dwa filmy - z tegorocznego karnawału w Putignano i w Tricarico (Basilicata), gdzie weekendowe obchody odbyły się pomimo zimna i śniegu.


Putignano

TricaricoPolecamy:
--> Zdjęcia z obchodów karnawału w Tricarico - strona FB Maschere di Tricarico


Życzymy udanego ostatkowego wieczoru wszystkim naszym Czytelnikom! :)

2 komentarze:

 1. świetne! zawsze chciałam się wybrać do Włoch w czasie karnawału :) musi być fantastycznie! W Emiratach niestety go nie obchodzą :/ Pozdrawiam! Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż zimowy karnawał już minął, to przed nami jeszcze wersja wakacyjna - może uda się połączyć np. lipcowy wyjazd do Włoch z letnimi obchodami? :)

   A Emiraty mają na pewno mnóstwo innych ciekawych tradycji - bardzo chętnie o nich poczytam na Twoim blogu, będę zaglądać! :)

   Pozdrawiam!
   Marta

   Usuń