30.03.2013

Wielkanocne zwyczaje Bazylikaty

Wielkanoc spędzana w innym kraju wiąże się zawsze z odkrywaniem nowych, ciekawych tradycji. Jedną z nich jest w Bazylikacie "grano di Cristo" ("ziarno Chrystusa") - pięknie przybrane, wiosenne stroiki z młodych listków i kwiatów, zanoszone do kościołów w Wielki Czwartek i przypominające trochę naszą rzeżuchę :)

Zielone listki to wysiane wcześniej, zupełnie jak rzeżucha, zboże i rośliny strączkowe. Grano di Cristo zanosi się do kościoła, by zdobiło Grób Pański. Grano zostaje też poświęcone. Wczoraj udało się nam zrobić zdjęcia w kilku kościołach w Materze:

W Materze trwa również Mater Sacra - w czwartek wieczorem odbył się spektakl świateł i dźwięków w okrojonej, próbnej wersji, a dziś zobaczymy pełne widowisko. Program wydarzenia możecie znaleźć na oficjalnej stronie (www.matersacra.it, również w języku angielskim), a u nas już niebawem zdjęcia z kolejnych spektakli.


Życzymy wszystkim naszym Czytelnikom radosnego świętowania! :)

2 komentarze:

 1. Świat Wielkanocnych spędzonych w spokoju ale radosnych!
  Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam powyższy wpis, tak co kraj to obyczaj :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! :) A ten zwyczaj wydaje mi się wyjątkowo ciekawy, jest inny, ale też jednocześnie w pewien sposób podobny do naszych :)

   Ja również życzę samych radosnych chwil w drugi dzień świętowania i pozdrawiam serdecznie!

   Usuń