27.04.2014

Wyjątkowa data - święty Jan Paweł II i 23 rocznica wizyty w Materze

27.04.2014 - na placu św. Piotra zakończyła się właśnie msza kanonizacyjna i Jan Paweł II wraz z Janem XXIII są już świętymi. Również w Materze dzisiejszy dzień jest szczególnie celebrowany, nie tylko ze względu na kanonizację. Ta wyjątkowa data pokrywa się bowiem z 23 rocznicą wizyty Jana Pawła II w Materze!

http://www.sassilive.it/wp-content/uploads/papa-giovanni-paolo-II.jpg
27.04.1991 - Jan Paweł II przed katedrą w Materze (źródło: www.sassilive.it)
 
Dokładnie 23 lata temu, 27 kwietnia 1991 roku, Jan Paweł II przybył do miasta Sassi. Papież, oczekiwany przez tłumy, dotarł do Matery w strugach deszczu. Pogoda sprawiała kłopoty już podczas przygotowań do podróży - początkowo miała się ona odbyć 12 kwietnia, jednak w Bazylikacie niespodziewanie spadł śnieg, który zablokował ruch w całym regionie. Przyjazd Jana Pawła II został więc przesunięty na 27 kwietnia. 
Mszę (podczas której pogoda wreszcie się zmieniła i wyszło słońce) odprawiono na placu przy głównej stacji kolejowej, który od tej pory nazywa się "Piazza della Visitazione" (wcześniej "Piazza Matteotti"), by upamiętnić wizytę tak oczekiwanego przez mieszkańców gościa. W Materze Jan Paweł II zwiedził Sassi, modlił się w katedrze, a także w kościele skalnym Madonna delle Virtù, gdzie do dziś jest tablica upamiętniająca wizytę Ojca Świętego:


Podczas dwudniowego (27-28.04.1991) pobytu w Bazylikacie papież odwiedził też stolicę regionu, Potenzę, miasteczka Pisticci Scalo i Tito Scalo, a także mieszkańców domu spokojnej starości Brancaccio. Podczas wizyty miały także miejsce uroczystości potwierdzające ukoronowanie Czarnej Madonny z Viggiano (Madonna Nera di Viggiano) na patronkę Bazylikaty:

Papież Jan Paweł II podczas koronacji statuy Matki Bożej w Viggiano (źródło: www.janpawel2znaczki.ayz.pl)

Dziś w Materze proponowany jest szereg wydarzeń upamiętniających świętego Jana Pawła II - w planie między innymi tematyczne koncerty i wystawy. W tym wyjątkowym dniu polecamy Wam też filmową relację (w języku włoskim), która ukazuje kolejne etapy dwóch dni Jana Pawła II w Bazylikacie:
--> 27-28.04.1991 - Jan Paweł II w Bazylikacie


Kartka okolicznościowa wydana 3 lata temu, z okazji obchodów 20 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Materze (autor - Franco Di Pede, źródło: www.sassilive.it)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza