20.10.2014

Matera Europejską Stolicą Kultury 2019!!!

Jeśli śledzicie nasze posty na facebooku, to już wiecie, bo relacjonowaliśmy wszystko na bieżąco - w piątek 17.10 ogłoszono, że Matera zostanie Europejską Stolicą Kultury 2019! :)


Ten zaszczytny tytuł otrzymał także reprezentujący Bułgarię Płowdiw (komisja wybiera zwykle dwa miasta europejskie, na zmianę z kolejnych krajów UE).
To ogromny sukces, bo swoje kandydatury przedstawiło aż dwadzieścia jeden wspaniałych włoskich miast (w tym np. Wenecja), a po wstępnej selekcji na tzw. liście skróconej oprócz Matery znalazły się Cagliari, Lecce, Perugia we współpracy z Asyżem, Rawenna i Siena. Na zwycięzcę głosowało trzynastu komisarzy, a Matera otrzymała od nich aż siedem głosów (po trzy głosy oddano też na Sienę i Rawennę)! 
Przy takich konkurentach wyróżnienie ma oczywiście tym większe znaczenie, w szczególności dla miasta o tak niezwykłej historii. Matera z "hańby narodowej", jak określano w latach '50 skalne dzielnice Sassi, w niesamowicie krótkim czasie potrafiła odmienić swój wizerunek i uzyskać dwa prestiżowe wyróżnienia - w 1996 wpis na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO (i trzeba dodać, że było to pierwsze miejsce na południe od Rzymu, które zostało docenione przez UNESCO), a teraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2019.
Jesteśmy pewni, że ten sukces jest wielką szansą nie tylko dla Matery i regionu Bazylikata, ale dla całego Południa - i naprawdę całe Południe cieszy się teraz razem z mieszkańcami Matery, o czym świadczą chociażby napływające do nas masowo wiadomości :) Dziękujemy też wszystkim naszym Czytelnikom za gratulacje i ciepłe słowa! :)


Do tego tematu będziemy wracać jeszcze wielokrotnie, przedstawiając kolejne odsłony realizowanych projektów i nowinki z przygotowań, ale dziś chcielibyśmy, by i Wam udzieliła się ta niesamowita radość, która w piątek eksplodowała na placu San Giovanni Battista w Materze w momencie ogłoszenia wyniku :)

Pozdrawiamy z Europejskiej Stolicy Kultury 2019! :)
Matera - Europejska Stolica Kultury 2019 (źródło - Italia.it)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza