03.11.2014

Liebster Blog Award - wyróżnienie od blogerek po fachu :)

Na początku października nasz blog wyróżniono nagrodą Liebster Blog Award - jest to tytuł przyznawany blogerowi przez blogera-kolegę po fachu, "za dobrze wykonaną robotę", ma też pomóc czytelnikom w odkrywaniu kolejnych blogów w sieci. Jest mi bardzo miło, tym bardziej, że dostaliśmy aż dwa wyróżnienia - z blogów Italia by Natalia i Obserwatore.eu :) Bardzo dziękuję dziewczynom za nominacje i dzisiejszym postem włączam się do zabawy - zajęło mi to sporo czasu, ale wreszcie, zgodnie z zasadami, odpowiadam na zadane pytania i nominuję kolejne blogi :)

Italia-by-Natalia

1) Kiedy słyszę „Neapol”, widzę….. zamek Maschio Angioino, którego mniejszą kopię zapragnął wybudować w Materze okrutny hrabia Tramontano. Budowę przerwała śmierć hrabiego - zginął z rąk zbuntowanych mieszkańców Matery, którzy mieli dość wyzysku i narzuconych przez niego wysokich podatków. Zamek w Materze pozostał niedokończony, a ja zawsze bardzo chciałam zobaczyć pierwowzór i symbol Neapolu - udało się, robi niesamowite wrażenie!

2) Kiedy słyszę „Polska”, czuję…. zapach świąt i wakacji w moim rodzinnym domu.

3) Najlepiej relaksuję się poprzez…. dzień na łonie natury, z dala od komputera, telefonu i codziennych obowiązków.

4) Podróże nauczyły mnie przede wszystkim…. że duży bagaż to duży problem! ;) Moja walizka była od zawsze wielka i ciężka, ale z czasem zaczęłam doceniać trudną sztukę kompaktowego pakowania... Jestem na dobrej drodze, ale jeszcze wiele przeciążonych walizek przede mną! ;)

5) Moja pasja inna, niż podróże to….. języki obce, nierozerwalnie z podróżami związane.

6) Moje zwierzęta to….. trzy koty i pies w moim rodzinnym domu w Polsce :)

7) Moja ulubiona książka / autor / autorka to……. nie jestem w stanie podać jednej książki lub autora - przy niedawnym facebookowym łańcuszku miałam ogromne problemy z wyborem mojej ulubionej dziesiątki, końcową listę okupiłam wyrzutami sumienia i bólem głowy, więc pozostawiam pytanie bez odpowiedzi... ;)


Obserwatore.eu 

1) Skąd inspiracja żeby założyć bloga?
Chciałam przybliżyć Polakom Bazylikatę i Apulię, miejsca spoza głównego turystycznego szlaku Włoch, o których można było znaleźć naprawdę niewiele informacji. Właśnie dlatego w 2009 roku wpadłam na pomysł prowadzenia bloga, potem dołączyła także strona na facebooku. Teraz o obu regionach pojawia się coraz więcej informacji w sieci i poza nią, a ja staram się nadal mieć w tym swój mały udział :)

2) Ulubione włoskie miejsca.
Włochy są wyjątkowym krajem, nawet najmniejsze miasteczka mają w sobie coś niepowtarzalnego, więc trudno powiedzieć, które włoskie zakątki lubię najbardziej. Mieszkam w Bazylikacie i staram się jak najwięcej podróżować "lokalnie", odkrywać miejscowe tradycje i zapomniane przez świat i czas miejsca. Uwielbiam też wracać do Parku Narodowego Pollino, współdzielonego z Kalabrią, do której także bardzo lubię zaglądać.

3) A gdzie jechać odradzasz?
Nie odradzam niczego - wszystko warto zobaczyć na własne oczy :)

3) Reporter czy subiektywny włóczykij?
Subiektywny włóczykij - w podróży chcę się zrelaksować i cieszyć chwilą, więc marny byłby ze mnie reporter :)

4) Całkowicie wolny dzień. Jak go spędzasz?
Jadę w góry lub nad morze, zależnie od pory roku (przewrotnie wybieram morze poza sezonem wakacyjnym, a góry latem, dla ochłody), wyłączam komórkę i relaksuję się na łonie natury.

5) Jakie książki o Włoszech lub pisane przez Włochów polecasz?
Polecam, zwłaszcza osobom zafascynowanym Południem, książkę "Chrystus zatrzymał się w Eboli", której autorem jest Carlo Levi - dzięki niej lepiej zrozumiecie Bazylikatę, jej historię, tradycje i wspaniałych mieszkańców.

6) Pozytywną energię czerpię z… rozmów i spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Jeszcze raz dziękuję Natalii i Jagodzie za wyróżnienie! :) A do dalszej zabawy zachęcam:

1) Magdę, która zaprasza Was do swojej włoskiej, pachnącej domowym chlebem kuchni na blogu Cucinissima
2) Agnieszkę, dzięki której odkryjecie najpiękniejsze zakątki i sekrety Doliny Aosty, a także dowiecie się więcej o życiu w tym fantastycznym regionie -  CiekawAosta
3) Wszystko o Italii , gdzie Mariagiulia opowiada o Italii, włoskich tradycjach i... swojej pasji do Polski - po polsku i włosku!
4) Asię, która podbija Dubaj, a wolnym czasie pisze o arabskiej kuchni, tradycjach i podróżach na blogu AsiaThinksThings

Mnóstwo lubianych przeze mnie blogów wzięło już udział w zabawie, niektóre kilkakrotnie, a nie chciałabym "zmuszać" autorek i autorów do ponownego odpowiadania na pytania ;) Dlatego moja lista będzie skromna - ale tylko jeśli chodzi o liczbę, bo wymienione blogi są naprawdę świetne i gorąco je Wam polecam! :) Komentuję niezbyt często, ale czytam, gdy tylko czas mi na to pozwala - jeśli autorki nie będą miały czasu lub chęci odpowiadać na pytania, to poprzez nominację chociaż "ujawnię się" jako czytelniczka i podziękuję za miłą i ciekawą lekturę, którą nam zapewniają! :)

Zachęcam zatem autorki do dokończenia zdań:

1) Mój blog jest dla mnie...
2) Moje miejsce na ziemi...
3) Moja praca...
4) W wolnym czasie...

Udanego tygodnia! :)
Marta

8 komentarzy:

 1. Dziękuję za nominację :-) czuję się wyróżniona i oczywiście bardzo chętnie odpowiem na zadane pytania. Pozdrawiam serdecznie. Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Agnieszko, z przyjemnością przeczytam Twoje odpowiedzi! :) Pozdrawiam serdecznie z drugiego końca Włoch! ;)

   Usuń
  2. Witaj Marto, na blogu pojawiły się w końcu odpowiedzi. http://ciekawaosta.pl/troszke-liebster-blog-award/
   Pozdrawiam! Agnieszka

   Usuń
 2. Carlo Levi. Wpisuję na listę książek do poczytania:)

  OdpowiedzUsuń