03.09.2016

Akcja pomocy ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech - przyłącz się i Ty!

Kto z Was zagląda na naszą stronę na facebooku, wie, że wspieramy ocalałych i rodziny ofiar tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło centralne Włochy pod koniec sierpnia. Jesteśmy całym sercem z tymi, którzy przeżywają teraz najtrudniejsze chwile w życiu i bardzo liczmy na to, że wspólnie z Wami nasza pomoc może być jeszcze bardziej znacząca. Dzisiejszy post to część akcji bloggerów, organizacji italofilskich, restauratorów i wszystkich tych, którzy chcą pomóc - przyłączcie się i Wy!


"24 sierpnia 2016 roku trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopni w skali Richtera niemal zrównało z ziemią miasto Pescara del Tronto i zniszczyło dużą część miast Amatrice i Accumoli. W ciągu 3 godzin po nim doszło do ponad 40 wstrząsów wtórnych, w tym wielu powyżej 5 stopni. Wg naukowców wstrząsy będą występowały nadal i nie wykluczają kolejnego, o sile do 6 stopni w skali Richtera.

Amatrice położone jest w północnej części regionu Lacjum. Nazywają je miastem 100 kościołów, niedawno zostało wpisane na listę najpiękniejszych włoskich miasteczek (I borghi più belli d'Italia). Pobliskie Accumoli leży w sercu Gran Sasso i Parku Narodowego Monti della Laga i ... było piękne. Pescara del Tronto to maleńka miejscowość w regionie Marche, którą przecina La Salaria – starożytna droga łącząca Rzym z Morzem Adriatyckim. Miasteczko położone jest między dwoma obszarami chronionymi: Parkiem Narodowym Gór Sibillini oraz Parkiem Narodowym Gran Sasso i Gór Laga.

Miasteczek, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi jest znacznie więcej - te stały jednak się symbolem.

Także my możemy aktywnie pomagać poszkodowanym w tej katastrofie.
Dlatego właśnie grupa blogerów, dziennikarzy i organizacji italofilskich w Polsce postanowiła wspólnie namawiać Was do pomagania.

Jak?
WSPIERAMY AKCJĘ CARITASU

Caritas zorganizował akcję zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Można wpłacać nawet najdrobniejsze sumy lub wysłać sms-a.

SMS z hasłem POMAGAM numer 72052 (koszt 2,46 z VAT)
wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384  z dopiskiem WŁOCHY

O szczegółach akcji Caritasu można przeczytać tu: http://www.caritas.pl/caritas-dla-ofiar-trzesienia-ziemi-we-wloszech/

Inne akcje, które możesz wesprzeć
Można także wpłacać pieniądze na konto włoskiego czerwonego krzyża, CROCE ROSSA ITALIANA - Servizio donazioni.
Tytuł przelewu: "Terremoto Centro Italia"
IBAN: IT40F0623003204000030631681
BIC/SWIFT: CRPPIT2P086


Można także wpłacać pieniądze na specjalne konta miast, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi, szczegółowe informacje znajdziecie tu: http://www.comune.amatrice.rieti.it/APEL DO RESTAURATORÓW W POLSCE, SERWUJCIE PASTA ALL’AMATRICIANA W WASZYCH LOKALACH

Razem z włoskim szefem kuchni Marco Ghia apelujemy do restauratorów w Polsce. Serwujcie w swoich lokalach makaron all'amatriciana i, wzorem Włochów, przekażcie 2 zł od każdego zamówienia potrzebującym. I koniecznie dajcie nam o tym znać, używajcie w Waszych wpisach w mediach społecznościowych #AMAtriciana #polishbloggersforitaly. Dzięki temu jak najwięcej osób dowie się, że można u Was zjeść to danie i pomóc potrzebującym.

Jeśli jesteś restauratorem i przyłączasz się do akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, poinformuj o tym cały świat! Strona https://www.facebook.com/AMAtricianaAiuti/ tworzy mapę lokali, które biorą udział w akcji. Można na ich stronie FB zgłosić swój lokal (poprzez wiadomość prywatną zawierającą dane restauracji) i pobrać zdjęcie plakatu popierającego akcję. Umieść w swoim lokalu informację, że przyłączyłeś się do akcji - plakat jest dostępny także w polskiej wersji językowej.

Mapa lokali jest dostępna tutaj: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1vqLY9VlCBnX-WupbnzqDr6KZ79A. Polskich restauracji jest coraz więcej!!!

Jeśli, tak jak my, nie jecie mięsa (a tradycyjna amatriciana je zawiera, jak dowiecie się za chwilę z przepisu poniżej), ale chcecie włączyć się w projekt, to mamy dla Was dobrą wiadomość - do akcji przyłączają się także pizzerie, przygotowano specjalny plakat także z pizzą. "Liczy się" nie tylko pizza w wersji amatriciana - wszystko w gestii właścicieli lokalu. Zapraszamy więc do udziału także miejsca serwujące pizzę!A teraz czas na przepis!

Pasta all’amatriciana

Znana na całym świecie pasta all’amatriciana bierze swoją nazwę od leżącego we włoskim regionie Lacjum (którego stolicą jest Rzym) miasteczka Amatrice – jednej z najbardziej zniszczonych w czasie zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi miejscowości. Sama potrawa to wersja istniejącej wcześniej pasta alla gricia, czyli pochodzącego z położonej niedaleko Amatrice miejscowości Grisciano makaronu z wędzonym podgardlem wieprzowym (guanciale), serem pecorino, oliwą i pieprzem. Do gricii dodano pomidory pod koniec XVIII wieku, tworząc w ten sposób amatricianę. Po raz pierwszy potrawę tę opisał w swojej książce kucharskiej L'Apicio Moderno z 1790 roku pracujący na dworze papieskim kucharz Francesco Leonardi. Ten sam kucharz w 1816 roku odważnie podał amatricianę, wtedy danie chłopskie, na dworze papieża, na przyjęciu wyprawionym na cześć cesarza Austrii Franciszka I. Amatriciana szybko podbijała serca kolejnych Włochów, stając się szybko jedną z ulubionych potraw mieszkańców stolicy. Dziś amatriciana uważana jest za jedną z klasycznych, podstawowych potraw kuchni rzymskiej – choć wcale z Rzymu nie pochodzi.


Przepis (dla 4 osób):
500 g spaghetti
125 g guanciale di Amatrice (wędzone wieprzowe podgardle)
100 g startego sera pecorino di Amatrice
Łyżka oliwy z oliwek extra vergine
Odrobina wytrawnego białego wina
6-7 pomidorów lub 400 g obranych pomidorów w puszce
Pikantna papryczka peperoncino
Sól

Przygotowanie:
Na rozgrzaną patelnię (najlepiej żeliwną) wlewamy oliwę i wrzucamy papryczkę peperoncino oraz pokrojone na kawałki guanciale. Podsmażamy na dużym ogniu. Dodajemy wino. Zdejmujemy z patelni guanciale, dobrze je odsączamy i odkładamy – najlepiej przetrzymując je w ciepłym miejscu tak, aby zbytnio nie wyschło i aby pozostało miękkie i pełne smaku.
Wrzucamy na patelnię obrane ze skórki, pokrojone wzdłuż pomidory (z których wcześniej wycięliśmy szypułki). Doprawiamy solą, mieszamy i smażymy przez kilka minut.
Zdejmujemy z patelni papryczkę i wrzucamy wyjęte wcześniej guanciale. Chwilę gotujemy i całość mieszamy.
W międzyczasie gotujemy makaron al dente w dużej ilości osolonej wody. Dobrze go odcedzamy i przekładamy do miski, dodając starty ser pecorino. Po kilku sekundach wlewamy sos. Mieszamy i dodajemy jeszcze trochę sera pecorino.
(guanciale może zostać zastąpione w razie potrzeby wędzonym boczkiem, a ser pecorino di Amatrice innym rodzajem pecorino, na przykład pecorino romano)


W akcji uczestniczą:

Italia poza szlakiem http://italiapozaszlakiem.blog.pl/
Lente - magazyn śródziemnomorski http://lente-magazyn.com/
Anna's Blog PLorIT https://plorit.wordpress.com/
Hello Italy - twórcze planowanie podróży http://helloitaly.pl/
Bazylikata, Apulia i okolice http://bazylikata.sassimatera.net/
Primo Cappuccino http://www.primocappuccino.pl/
To Toskania https://www.to-toskania.pl/
Via Italiana http://via-italiana.pl/
Włoski przez Skype http://www.wloski-przez-skype.pl/
Włoskie love - język włoski i kultura Włoch w praktyce http://www.wloskielove.pl/
Dorota Czalbowska, Genua your next stop https://www.facebook.com/dorota.czalbowska?fref=ts
Italia by Natalia http://italia-by-natalia.pl/
Majowa Italia http://majowaitalia.blogspot.nl/
Ciekawaosta w Alpach http://ciekawaosta.pl/
Studia, parla, ama http://studiaparlaama.pl/
Oliwa do chleba http://oliwadochleba.pl/
Autostrada del sole http://autostradadelsole.com/
Zależna w podróży http://pozornie-zalezna.blog.pl/
Blond Italia http://www.blonditalia.com/pl/
Włochy okiem blondynki http://wlochyokiemblondynki.blog.pl/
Uwielbiam włoskie klimaty http://uwielbiamwloskieklimaty.com/Organizacje polsko-włoskie:

Associazione Culturale Polacco Sarda https://www.facebook.com/Associazione-Culturale-Polacco-Sarda-730760170366280/?fref=nf
Stowarzyszenie Miłośników Włoch Italianissima http://www.italianissima.com.pl/
Towarzystwo Polsko-Włoskie w Bydgoszczy http://api.bydgoszcz.pl/eventsAkcję wspiera:

Marco Ghia, włoski szef kuchni w Polsce http://www.marcoghia.pl/
"

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza